fbpx

KIPRAS IR JO ISTORIJA

ISTORIJA

Kipras ir jo istorija Viduržemio jūroje iškilusi nuostabaus grožio Kipro sala. Kitaip žinoma kaip deivės Afroditės sala. Kaip byloja legenda, Afroditė, gimusi iš jūros putos, pirmuosius savo  žingsnius žengė būtent šioje saloje. Galbūt todėl, o galbūt dėl susiklosčiusiu aplinkybių, čia – tikras rojaus kampelis. Sala savyje talpina: senovės paslaptis, architektūros paminklus, nepakartojamo žydrumo jūrą, balto smėlio paplūdimius, virtuvę su daugybe kulinarinių paslapčių ir nuoširdžias vietinių gyventojų šypsenas.

Padalinta Kipro sostinė:
Nikosija Kipro sostine tapo IX amžiuje. Tai vienintelė pasaulyje sostinė padalinta į dvi dalis, ir priklausanti dviem šalims – Kiprui ir Turkijos kontroliuojamam Šiauriniam Kiprui. Šiaurietiškai miestas vadinamas Lefkosia.

Kipras – meilės sala:
Tikima, kad Kipre gimė meilės ir grožio deivė Afroditė. Todėl sala tituluojama meilės vardu. Afroditės gimimo vieta, pamėgta lankytojų, yra vakarinėje Kipro dalyje, netoli Pafoso kurorto. Čia galima apžiūrėti ir  garsiojo Petra tou Romiou uolą.

Olimpo kalnas:
Aukščiausia Kipro vieta – tai į beveik 2000 metrų besistiebiantis Olimpo kalnas, esantis Troodos kalnyne. Ši aukštikalnė sulaukia itin didelio poilsiautojų dėmesio. Užkopus į kalną galima mėgautis įspūdingais vaizdais. Olimpo kalno papėdėje įrengtos slidinėjimo trasos su keltuvais. Įdomu, kad aukščiausias žemyninės Graikijos kalnas taip pat vadinamas Olimpu. Ši viršūnė siekia 2919 m.

Britų palikimas:
Kipro salą nuo 1878 m. iki 1960 m. valdė britai. Jų palikimą galima aptikti ir šiandien. Kipre eismas, kaip ir Anglijoje, vyksta kairiąja kelio puse. Saloje lengva susikalbėti anglų kalba, nors oficialios šalies kalbos yra graikų ir turkų.

Kipro vyndarystės tradicijos:
Apsilankius Kipro saloje, mėgstantiems pasilepinti vynu, būtina paragauti išskirtinio skonio, Troodos kalnų papėdėje gaminamo, saldaus Commandaria vyno. Tai seniausias pasaulyje vynas – jo gamybos tradicijos siekia 5 tūkst. metų. Netoli Limasol, Erimi kaimelyje įsikūręs Vyno muziejus, supažindins su vyndarystės Kipre tradicijomis ir istoriją

20 faktų apie Kiprą.

 1. Olimpo kalnas – tai aukščiausia vieta Kipre.
 2. Pafoso miestas, esantis Kipre, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.
 3. Vienas iš pagrindinių Kipro patiekalų yra žuvis, tačiau patys Kipro gyventojai žvejoti nemėgsta.
 4. Didžiausias bankas yra valdomas Kipro ortodoksų bažnyčios.
 5. Kipras – trečia pagal dydį Viduržemio jūros sala.
 6. Kipro sostinė yra padalinta į Šiaurinę ir Pietinę dalis.
 7. Kasmet apie 10 tūkst. rožinių flamingų nusileidžia prie Larnakos ežero.
 8. Nuo Britanijos nepriklausomybę Kipras paskelbė 1960-aisiais.
 9. Legendos teigia, kad šioje saloje, Pafoso mieste gimė grožio ir meilės deivė Afroditė.
 10. Kipre įsikūręs seniausias vyno gamintojas Commandaria. Manoma, jog tai seniausias vynas pasaulyje, pradėtas gaminti 2000 m. pr. Kr.
 11. Kipras, nors ir yra nepriklausoma šalis, vieno regiono gyventojai vadinami turkų kipriečiais, o kito – graikų kipriečiais.
 12. Kipro gamtoje auga net 20 retų rūšių orchidėjų.
 13. Kipre vidutiniškai lyja 40 dienų per metus.
 14. Kipras – tai mažiausia nusikaltimų skaičių pasaulyje turinti vietą.
 15. Kipro saloje per metus būna net 340 saulėtų dienų. Vasara gali trukti net 8 mėnesius.
 16. Į kipriečių vestuves susirenka iki kelių tūkstančių svečių.
 17. Kipras neturi gėlo vandens šaltinių. Geriamas vanduo saugomas kalnų vandens saugyklose ir gaminamas gamykloje dirbtiniu būdu.
 18. Kipro saloje galima pamatyti net 371 įvairių paukščių rūšių.
 19. Kipro nepalietė paskutinis ledynmetis, todėl saloje auga nemažai retų augalų rūšių.
 20. Kipro kalnų viršūnes sniegas užkloja iki vėlyvo pavasario, todėl saloje iš ryto galima slidinėti, po pietų – degintis prie baseino ar maudytis Viduržemio jūroje.