fbpx

O Cyprze

Historia

Cypr to cudowna wyspa znajdująca się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Zawsze znajdował się w centrum historii. Od najwcześniejszych czasów stanowił atrakcyjne miejsce dla kupców, ponieważ znajdował się na szlaku handlowym pomiędzy trzema kontynentami.  Już w starożytności był kolonizowany przez Egipcjan, następnie Greków i Fenicjan. Odegrał ważną rolę podczas krucjat i najazdu wojsk Tureckich. Na mocy umowy angielsko – tureckiej Cypr został ogłoszony kolonią brytyjską. Ostatecznie w 1960 r. w ramach Wspólnoty Narodów wyspa uzyskała niepodległość. W 2004 roku Cypr dołączył do Unii Europejskiej. Jej położenie na skraju różnych cywilizacji miało odbicie w architekturze, języku, kulturze, religii co ukształtowało wygląd dzisiejszego Państwa. Do dziś na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Może dzięki pięknej historii, dużej ilości białych piaszczystych plaż otoczonych najczystszym błękitnym morzem i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu to miejsce nazywane jest RAJSKĄ WYSPĄ. Jej zakątki kryją starożytne tajemnice architektury greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej, niektóre z nich wpisane na listę UNESCO. Kuchnia pełna kulinarnych sekretów i cudownych doświadczeń smaku dla każdego, a mieszkańcy z uśmiechem na twarzy na każdym kroku pokazują swoją gościnność i serdeczność.

Podzielona stolica Cypru.
Stolicą Cypru jest Nikozja. Strona północna miasta islamska należy do Republiki Tureckiej Cypru Północnego – potocznie nazwaną Lefkosia. A południowa prawosławna należy do Republiki Cypryjskiej. Obecnie jest to jedyna stolica podzielona na dwie części. Z historii przypominająca niegdyś podział Berlina w Niemczech. Dlatego na Cyprze obowiązują dwa języki urzędowe: grecki i turecki. Cypryjczycy doskonale posługują się językiem angielskim i rosyjskim.

Cypr – wyspa miłości.
Każdy słyszał o pięknej Bogini Afrodycie czczonej przez Greków. Była najpiękniejszą kobietą na świecie symbolizowała miłość i płodność. Z mitów dowiadujemy się, że została zrodzona z morskiej piany i swoje pierwsze kroki postawiła na brzegu Cypru w pobliżu kurortu Pafos. W niedalekiej odległości znajdują się formacje skalne i klify gdzie możemy podziwiać skałę Afrodyty zwaną ,, Petra tou Romiou,,. Dlatego nazywana jest ,,wyspą miłości,,.

Góra Olimp.
Na południu Cypru znajduje się pasmo gór Troodos z najwyższym szczytem Olimp (1951 m.n.p.m.) tradycyjna nazwa to „Chionistra”. Prawdziwa gratka dla sympatyków wędrówek, jazdy rowerowej, wspinaczki górskiej. U podnóża gór znajdują się kolorowe miasteczka, klasztory, przepiękne tarasy widokowe. Wszystko dzięki pięknym szlakom turystycznym. Dla miłośników białego puchu sezon narciarski trwa od grudnia do marca. U podnóża góry znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Cypryjskie tradycje produkcji wina.
Pierwsze ślady osadnictwa na Cyprze datowane są na ponad 5 000 lat p.n.e.. Wyspa posiada bogatą historię wina. Amatorzy tego trunku powinni odwiedzić Cypryjskie Muzeum Wina, które powstało w starym odrestaurowanym kamiennym budynku sprzed 150 lat w miejscowości Erimi. Nieopodal w Sotiri, odnaleziono najstarsze zachowane nasiona winogron, a także Zamek Kollosi, zwany również Komandorią (Commandaria), od którego zaczerpnięto nazwę pierwszego produkowanego wina. Po zwiedzaniu proponujemy wybrać się na jedną z 7 tras wina ( mi. LAONA AKAMAS, VOUNI PANAGIAS, DOLINA DIARIZOS, KRASOCHORIA LEMESOS). Szlaki zostały utworzone w oparciu o położenie geograficzne orazrdzenne szczepy winorośli danego regionu. Najpiękniejsze winnice rozciągają się na zboczach gór Troodos. Cypr jest szczególnie słynny z win wzmocnionych, ale popularne odmiany to: białe, czerwone, różowe, słodkie, wytrawne.

Informacje i ciekawostki o Cyprze

 

1. Miasto Pafos jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
2. Ryby to jedna z głównych specjalności Cypru, ale sami Cypryjczycy nie przepadają za łowieniemryb.
3. Największy bank jest prowadzony przez Ortodoksyjny Kościół Cypru.
4. Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym.
5. Co roku nad słonym jeziorem Larnaca ląduje około 10 000 różowych flamingów.
6. Na terenie Cypru znajduje się czternaście narodowych parków leśnych, dziewięć rezerwatów przyrody.
7. Na Cyprze występuje aż 20 rzadkich gatunków orchidei.
8. Na wyspie Cypr można obserwować aż 371 różnych gatunków ptaków.
9. Cypr nie był dotknięty ostatnią epoką lodowcową, dlatego wyspa jest domem dla wielu rzadkich
gatunków roślin.
10. Na Cyprze jest średnio 40 dni deszczowych w roku.
11. Średnia roczna temperatura wynosi 24° C w ciągu dnia.
12. Wyspa Cypr cieszy się 340 słonecznymi dniami w roku. Lato może trwać nawet do 8 miesięcy.
13. Różnica w czasie względem Polski to +1 godzina przez cały rok.
14. Cypryjskie wesela mogą gromadzić nawet kilka tysięcy gości.
15. Do większej grupy ludności napływowej zalicza się Bułgarów, Rumunów oraz Polaków.
16. Cypr nie ma źródeł słodkiej wody. Woda pitna jest magazynowana w górskich zbiornikach i
produkowana sztucznie w fabryce.
17. Wymagany adapter; 220 V; 50 Hz / typ G (potrzebna przejściówka).
18. Okolice Pafos i Aiya Napy to miejsce do surfingu – fale osiągają tam wysokość 3,5 m wysokości.
19. Śnieg pokrywa górskie szczyty Cypru do późnej wiosny, więc rano można jeździć na nartach, apopołudniu opalać się przy basenie lub pływać w Morzu Śródziemnym.
20. Cypr ma najniższy wskaźnik przestępczości na świecie.
21. W dniach od 27 sierpnia do 8 września co roku odbywa się festiwal wina.
22. Cypryjczycy organizują co roku na wiosnę festiwal kwiatów Anthestiria (przeważnie na wiosnę).
23. Gratką dla nurków jest Wrak Zenobia, który leży niedaleko Larnaki na głębokości 42 m.